Awanse dla nauczycieli z gminy Dukla

We wtorek, 20 sierpnia 2024 roku w Urzędzie Miejskim w Dukli pięciu pedagogów ze szkół i przedszkola otrzymało z rąk Pani Burmistrz Krystyny Andruch akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego. W uroczystości uczestniczyli także zastępca Burmistrza - Bohdan Gocz oraz Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Dukli - Danuta Szczurek.

Do grona nauczycieli mianowanych dołączyły trzy nauczycielki przedszkola oraz dwie nauczycielki szkół podstawowych:

1. Agnieszka Ukleja – nauczycielka Przedszkola Gminnego w Dukli
  2. Aneta Ziębka – nauczycielka Przedszkola Gminnego w Dukli
  3. Izabela Szczurek - nauczycielka Przedszkola Gminnego w Dukli
  4. Justyna Malinowska - Gromek - nauczycielka w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Łękach Dukielskich - posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym tzw. nauczyciel wspomagający, pedagog specjalny, wychowawca świetlicy szkolnej, pedagog szkolny
  5. Katarzyna Sypień –nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Marii i Michała Krukierków w Równem - posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym tzw. nauczyciel wspomagający

Dla nauczycieli to ważny etap kariery zawodowej, rodzaj certyfikatu potwierdzającego ich kwalifikacje zawodowe.

Uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego w wyniku postępowania egzaminacyjnego jest jednym z etapów drogi zawodowej nauczycieli. Egzamin na stopień nauczyciela mianowanego to tak naprawdę podsumowanie wielu lat pracy nauczyciela. Podczas egzaminu przed Komisją składającą się z przedstawiciela urzędu, dwóch ekspertów z listy ekspertów MEN, przedstawiciela kuratorium, dyrektora szkoły, i jeżeli nauczyciel sobie życzy, przedstawiciela związków zawodowych nauczyciel przedstawia dokumentację i swój dotychczasowy dorobek zawodowy oraz odpowiada na pytania ekspertów. Awans na nauczyciela minowanego jest potwierdzeniem umiejętności i ukoronowaniem starań nauczyciela w pracy dydaktyczno-wychowawczej, wiąże się również z wyższym wynagrodzeniem i możliwością dalszego rozwoju na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Przed odebraniem aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego zgromadzeni pedagodzy wypowiedzieli następujące słowa roty ślubowania:

"Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży,
dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

Wręczając akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, burmistrz Dukli Krystyna Andruch pogratulowała nauczycielom awansu i życzyła nowo mianowanym nauczycielom aby praca przynosiła im wiele radości na co dzień, życzyła niegasnącej pasji i wytrwałości do zdobywania kolejnych szczebli awansu oraz wdzięczności ze strony swoich uczniów. Dodała,  że jest to ważne wydarzenie w ich życiu zawodowym, ale przede wszystkim w życiu oświatowym: …..podnosicie swoje kwalifikacje, możliwości, ale także poziom kompetencji i kształcenia naszych najmłodszych mieszkańców.

Gratulujemy stopnia nauczyciela mianowanego, nauczycielom którzy wykonali ogrom pracy  w realizację tego wyzwania oraz w zakresie samodoskonalenia. Składamy wyrazy uznania, że pośród licznych obowiązków zawodowych i rodzinnych pamiętają o rozwoju osobistym,  który jest niezwykle ważny w tym trudnym i wymagającym, ale jednocześnie pięknym zawodzie.

Życzę Państwu wytrwałości i satysfakcji z pracy z młodzieżą oraz umiejętnego budowania relacji z uczniami, a także powodzenia w życiu osobistym. Życzę  sukcesów w dalszej pracy zawodowej i w życiu osobistym. Niech praca, którą Państwo wykonujecie będzie dla Was spełnieniem i przyjemnością

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju zawodowego!

Danuta Szczurek – Dyrektor ZOPO

2024-08-22